گرم کردن توافق همکاری اعتراض قرارداد

گرم کردن: توافق همکاری اعتراض قرارداد اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نجات سریال ها با ورود ژنرال ها

با بازگشت کارگردان های مطرح و مخاطب شناس به عرصه سریال سازی، اوضاع عوض کردن می کند. آیا تلویزیون جهت این کارگردان ها، برآورد مالی بالاتری در نظر گرفته است.

نجات سریال ها با ورود ژنرال ها

نجات سریال ها با ورود ژنرال ها

عبارات مهم : سریال

با بازگشت کارگردان های مطرح و مخاطب شناس به عرصه سریال سازی، اوضاع عوض کردن می کند. آیا تلویزیون جهت این کارگردان ها، برآورد مالی بالاتری در نظر گرفته است.

به گزارش روزنامه هفت صبح، با بازگشت کارگردان های مطرح و مخاطب شناس به عرصه سریال سازی، اوضاع عوض کردن می کند. آیا تلویزیون جهت این کارگردان ها، برآورد مالی بالاتری در نظر گرفته است.

با ورود کارگردان های مطرح سینما به تلویزیون، سریال سازی به مرحله جدیدی پا گذاشته هست. همایون اسعدیان، رضا میرکریمی، سیروس الوند، مازیار میری و… جزو کارگردان هایی هستند که این آخرهای با تلویزیون قرارداد بسته و کارشان را شروع کرده اند. علاوه بر اینها کارگردان های دیگری سینما مثل جواد شمقدری و مجتبی راعی هم به تلویزیون آمده اند و آنها هم مشغول سریال سازی هستند. در کنار همه اینها حسن فتحی هم بعد از آخر تولید فصل سوم «شهرزاد» به تلویزیون بر می گردد تا مجددا در این رسانه سریال تاریخی بسازد.

با بازگشت این کارگردان ها به تلویزیون جهت این کارگردان های سینمایی، برآورد مالی بالاتری در نظر گرفته است؟ این پرسشها را بررسی می کنیم.

قطع رابطه در دوره سرافراز

در دوره ریاست محمد سرافراز، عملا پای کارگردان های مطرح سینما و تلویزیون از فعالیت در این رسانه قطع شد. سرافراز اعتقاد بود که برآورد مالی کارگردان های سینما نسبت به کارگردان های تلویزیونی بالاتر است ولی کیفیت کار آنها با گروه دوم برابری می کند و استفاده از کارگردان های سینما فقط خرج اضافی روی دست آنها می گذارد. یعنی فرقی ندارد یک سریال را کارگردان مطرح و کاربلد سینما بسازد یا کارگردان جوان و تازه کار تلویزیونی.

برای همین بود که جلوی فعالیت کارگردان های سینمایی گرفته شد. حتی زمانی که شبکه دو سریال «گاهی به پشت سر نگاه کن» مازیار میری را روی آنتن برد، روزنامه جام جم، نقدهای فراوانی راجع به آن نوشت. این در حالی است که روزنامه جام جام، رسانه خود تلویزیون هست. خلاصه این که با این اقدامات، در دوره این رییس، هیچ اثر قابل قبولی تولید نشد.

بازگشت با برنامه ریزی دقیق
بعد از آخر دوره ریاست سرافراز، تیم عبدالعلی علی عسگری سیاست های پیشین را احیا کردند و الان چند هنگامی که است که مجددا پای کارگردان های مطرح به تلویزیون باز شده. توصیه قابل توجه اینجاست که مدیران تلویزیون جهت دعوت از این کارگردان ها نشانه خاصی دارند و این طور نیست که صرفا بخواهند از اسم آنها در این رسانه استفاده کنند.

حسین کرمی، رییس مرکز امور نمایشی معاونت سیما روز چهارشنبه اطلاعاتی کلی راجع به سریال های هرکدام از این کارگردان ها در اختیار رسانه ها گذاشته که نشان می دهد دعوت از هر کدام آنها با برنامه ریزی دقیق همراه بوده است.

اسعدیان، میرکریمی و الوند
اولین کارگردان سینما که بعد از این عوض کردن و تحولات به تلویزیون برگشت و شروع به ساخت سریال کرد، همایون اسعدیان بود. این کارگردان سال 86 «راه بی پایان» را به عنوان نخستین سریالش ساخت و بسیار مورد توجه قرار گرفت. او حالا مجددا با یک درام اجتماعی به تلویزیون برگشته و تصویربرداری سریال جدیدش «سوگند» را با حساسیت زیادی شروع کرده. آن طور که از تجربیات این کارگردان شواهد امر پیداست، احتمالا با اثر قابل قبولی رو به رو خواهیم بود.

نجات سریال ها با ورود ژنرال ها

رضا میرکریمی، کارگردانی که تجربه موفق «بچه های مدرسه همت» را در تلویزیون داشت، بعد از سال ها دوری از این رسانه، در حال حاضر مشغول نگارش سریالی 50، 60 قسمتی جهت تلویزیون هست. این سریال، درامی عاطفی است که در آخرهای دوره قاجار و شروع دوره پهلوی روایت می شود. درست است که میرکریمی، تجربه خاصی در ساخت اثر تاریخی ندارد ولی با توجه به کارنامه قابل قبولش در سینما و تلویزیون می توانیم مطمئن باشیم که سریالش اثر موفقی از آب در می آید.

علاوه بر این دو، سیروس الوند، کارگران باتجربه سینما هم به سمت تلویزیون آمده و الان مشغول نگارش سریالی 40 قسمتی جهت این رسانه هست. از آنجایی که الوند، جنس مخاطبان عام را به خوبی می شناسد، احتمالا اثرش جهت تلویزیون هم به مذاق مخاطبان خوش می آید.

بازگشت فتحی و میرباقری با الف ویژه
در دور تازه بازگشت کارگردان های مطرح به تلویزیون، حسن فتحی و داود میرباقری هم به این رسانه بازگشته اند. آن طور که حسین کرمی اعلام کرده میرباقری فعلا بازنویسی 20 قسمت ابتدایی سریال «سلمان فارسی» را به آخر رسانده و مشغول نهایی کردن متن 20 قسمتی دوم این سریال است.

از طرف دیگر، حسن فتحی هم که بعد از سریال «زمانه»، تلویزیون را ترک کرده بود، حالا بعد از تجربه سه فصل «شهرزاد» قرار است مجددا با یک سریال تاریخی به تلویزیون برگردد. طبق گفته کرمی، او قرار است سریالی تاریخی درخصوص هفت پهلوان از قومیت های متفاوت کشور عزیزمان ایران را بسازد.

کارگردان های دیگر سینما
علاوه بر اینها کارگردان های دیگر سینما مثل مجتبی راعی، جواد شمقدری و مازیار میری هم هستند که جهت سریال سازی به سمت تلویزیون آمده اند. مازیار میری سه سال قبل، سریال «گاهی به پشت سر نگاه کن» را جهت شبکه دو ساخت و حالا قرار است سریال «هیات مدیره» را جهت شبکه پنج کلید بزند.

جواد شمقدری پیش از این تجربه ساخت سریال تاریخی «فرستاده» را جهت تلویزیون داشت و حالا هم قرار است سریال «چراغ ملکوت» را راجع به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بسازد. از میان همه این کارگردان ها، فقط مجتبی راعی است که تجربه سریالسازی نداشته و می خواهد جهت نخستین بار این عرصه را تجربه کند.

با بازگشت کارگردان های مطرح و مخاطب شناس به عرصه سریال سازی، اوضاع عوض کردن می کند. آیا تلویزیون جهت این کارگردان ها، برآورد مالی بالاتری در نظر گرفته است.

برآورد مالی چگونه است؟
بازگشت کارگردان های مطرح سینما و تلویزیون و اعلام آمادگی جهت ساخت سریال، اتفاق بسیار خوشایندی است و نشان از این دارد که تلویزیون بالاخره جهت بازگشت به دوران اوج، استارت زده است ولی هنوز به یک پرسش پاسخ داده نشده؛ این که آیا برآورد مالی در نظر گرفته شده است جهت ساخت سریال در مورد این کارگردان های مطرح هم صدق می کند؟ یعنی آیا رضا میرکریمی، همایون اسعدیان و… هم جهت ساخت یک سریال، همان دقیقه ای سه میلیون را دریافت می کنند یا تلویزیون جهت حضور آنها شرایط خاص ای در نظر می گیرد؟ قطعا بین این کارگردان ها با کارگردان های میانگین تلویزیون که اتفاق در این مدت تعدادشان هم اوج رفته، تفاوتی در نحوه برآورد مالی وجود دارد ولی هنوز میزان این تفاوت مشخص نیست.

مشکل مالی تمام شد؟
باید این را در نظر داشته باشیم که سریال های کارگردان هایی مثل حسن فتحی، داود میرباقری و حتی رضا میرکریمی جزو سریال های الف خاص تلویزیون هستند و به لحاظ مالی آثار گرانقیمتی به حساب می آیند. آیا تمام پرسشها مالی تلویزیون برطرف شده است و این کارگردان ها جهت ساخت آثارشان به هیچ مشکلی بر نمی خورند؟

همه اینها جزو مسائلی است که باید به مرور وقت مشخص شود. فعلا همه ما از حضور این اسامی در تلویزیون خوشحالیم ولی معلوم نیست در ادامه حضور آنها در تلویزیون با چه مسائلی رو به رو شویم.

واژه های کلیدی: سریال | سینما | بازگشت | تاریخی | سریالی | سینمای | بازگشته | رسانه ها | سینمایی | تلویزیون | میرکریمی

نجات سریال ها با ورود ژنرال ها

نجات سریال ها با ورود ژنرال ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs